• SSK ve Vergi Mevzuatında Son Konular

 • Gündem


 • Yeni Yıl ile Birlikte Otomatik BES Sistemine Geçecek İşyerleri.


  Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 2 Ocak 2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

  Bu çerçevede;  Çalışan sayısı bin ve üzerinde olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2017 tarihinden itibaren, Çalışan sayısı ikiyüzelli ve üzerinde ancak binden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/4/2017 tarihinden itibaren, Çalışan sayısı yüz ve üzerinde ancak ikiyüzelliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2017 tarihinden itibaren, otomatik bireysel emeklilik sistemine katılmış bulunmaktadırlar.

  01/01/2018 Tarihinden itibaren ise, Çalışan sayısı elli ve üzerinde ancak yüzden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar bu sisteme katılmaları gerekmektedir.

  Yine 01/07/2018 Tarihine kadar ise, Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar bu sisteme katılacaktır.

  Türk vatandaşı veya mavi kartlı olup, 45 yaşının altındaki tüm çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dahildir.

  Sisteme bir defa dahil olmuş bir işverenin çalışan sayısının ileri bir tarihte düşmesi, işverenin sistemde bulunma durumunu etkilemez ve işveren sistemde kalmaya devam eder.

  İşverenin emeklilik sözleşmesi imzaladığı günden bağımsız olarak, çalışana ait ilk katkı payının emeklilik şirketine intikal ettiği tarihi takip eden işgünü çalışana konu ile ilgili bildirim yapılır. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   



    02 Oca 2018, 16:14, Yazar: , Kategori: Genel


 • Yorumlar

  1. simena

   aralık ayında giren işçi ve çıkan işçi sayılarıyla toplamda 50 kişi çalışan var ama firmanın aslında ocak ayında toplam çalışanı 42 bu durumda bes sistemine dahil olacak mı?

   Yanıtla
  2. simena

   aralık ayında giren işçi ve çıkan işçi sayılarıyla toplamda 50 kişi çalışan var ama firmanın aslında ocak ayında toplam çalışanı 42 bu durumda bes sistemine dahil olacak mı?

   Yanıtla

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir