• SSK ve Vergi Mevzuatında Son Konular

 • Gündem


 • Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, bir perakende zinciri içindeki işletmenin mevcutta ofis sistemine entegre eski nesil yazar kasası varsa 1 Ocak 2018’den sonra da bunların kullanılabileceğini açıkladı.


  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni nesil postlu yazar kasa kullanım mecburiyetinin kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Palandöken, kararın yüzbinlerce esnaf ve sanatkarı sevindirdiğini söyleyerek, “Karar ile eldeki yazar kasalar atıl kalmayarak ekonomiye yeniden kazandırılmış olacak. Karar ile esnafımız rahatladı. Pos cihazlı yeni nesil yazar kasa kullanım zorunluluğunun kaldırılması ile esnafımızın üzerinden büyük bir yük kalktı ve bu kararı sevinçle karşılıyoruz” dedi.

  Yeni nesil yazarkasaların, tüm işlemleri online olarak Gelir İdaresi Başkanlığına gönderebilmesi için her ay bir kullanım bedeli olduğunu ifade eden Palandöken, “Eski tip yazarkasalarda böyle bir sorun yoktu. Yeni nesil yazarkasaların kendi bedelinin dışında bir de kullanım maliyeti var. Alınan bu kararla yüzbinlerce esnaf bu bedeli ödemekten kurtulacak” diye konuştu.

  Daha önce yeni nesil yazar kasa alan esnafın durumuna da değinen Palandöken, “Bu karardan önce yeni nesil yazarkasa alan esnafımız, her ay kullanım bedeli ödemek zorunda kalıyor. Esnafın kullandığı cihazların veri aktarımı durdurulursa esnaf da bu bedeli ödemekten kurtulur. Madem yeni nesil yazar kasa kullanımı ihtiyari oluyor, daha önce yeni nesil cihaz alan esnafımız için de bu işlemler aynı şekilde ihtiyari olmalı” ifadelerini kullandı.
  www.dunya.com    14 Nis 2017, 16:55, Yazar: , Kategori: Genel


 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir