• SSK ve Vergi Mevzuatında Son Konular

 • Gündem


 • Çalışanlar, ara bulucuya değil müfettişe gidin


  Çalışanların en önemli sorunlarından biri de hak arama yollarını bilmemeleri, ya da eksik veya yanlış bilmeleridir.
  Gazetemize gelen çok sayıda e-maillerden de ara buluculuk müessesesinin yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte bu konuda bilgi kirliliği nedeniyle çalışanların kafalarının daha da karıştığı anlaşılmaktadır.
  Sanki ara bulucuya gitmeden hiçbir hak aramak mümkün değilmiş gibi bir izlenim ortaya çıkmıştır. Oysaki birçok hak aramada ara bulucuya gidilmesine bile gerek bulunmamaktadır.
  Peki bu yılbaşından sonra çalışanlar haklarını en etkili bir şekilde nasıl arayabilecek?
  HAKLARINI MÜFETTİŞ ARACILIĞIYLA ARAYACAK
  İş sözleşmesi devam eden işçilerin ücretlerini alamaması, eksik alması, fazla mesai ve ücretleri ile ilgili sorunları, mazeret ve senelik izinlerin kullandırılmaması ya da usulüne uygun kullandırılmaması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmemesi, ara dinlenmesinin kullandırılmaması, çalışma sürelerine uyulmaması ile iş kanununa aykırı diğer hâllerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ya da taşra teşkilatındaki birimlere yazacakları şikâyet dilekçesi ile haklarını aramaları gerekmektedir.
  Keza iş sözleşmesi devam eden işçilerin şikâyet ve ihbarlarını İş Müfettişleri inceleyerek sonuçlandırmaktadır.
  SGK HAKLARINIZLA İLGİLİ ARA BULUCUYA DEĞİL SGK’YA BAŞVURUN
  Sigortasız çalıştırılma, eksik sigorta, ücretlerinizin sigortaya eksik bildirilmesi, sigorta günlerinizin SGK’ya eksik bildirilmesi, iş kazası ya da meslek hastalığı geçirdiğiniz hâlde SGK’ya bildirilmemesi hâlinde yapmanız gereken bulunduğunuz şehirdeki SGK’ya kendi yazacağınız şikâyet dilekçesi ile başvurmanız olacaktır. Bunun için avukata bile gerek yok.
  Sigortasız çalışma ile ilgili şikâyet ve ihbarları SGK denetmeleri, iş kazası ve meslek hastalıklarına ilişkin şikâyetleri ise SGK Müfettişleri inceleyerek sonuçlandıracaktır.
  İş kazası veya meslek hastalığıyla ilgili maddi ve manevi tazminat talepleriniz için de ara bulucuya başvurmadan iş mahkemesinde doğrudan dava açmanız gerekecektir.
  İŞTEN ÇIKARILANLAR ARA BULUCUYA GİTSİN
  Yeni düzenleme ile birlikte işten çıkarılan işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde işe iade talebiyle dava açmadan önce ara bulucuya başvurmak zorunda.
  Ara buluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamaması hâlinde ise son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren, 2 hafta içinde iş mahkemesinde dava açılabilecek.
  Yine işten çıkarılan işçiler başta kıdem ve ihbar tazminatları ile iş kanunundan doğan diğer tüm alacak ve tazminatları için mahkemeden önce ara bulucuya gitmek zorundadır.
  “BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
  Hem kocadan hem anneden emekli maaşı
  “İsa Bey, eşim SSK sigortalısı olarak çalışırken geçirdiği hastalık sonucu ölmüştü. Üç yıldır eşimden dolayı maaş alıyorum. Emekli Sandığı’ndan emekli olan öğretmen annem 02 Ocak 2018 günü öldü. Annemden de emekli maaşı alabilir miyim?” Şule Kaya/Sakarya
  Sayın Kaya, SSK’dan dul aylığı alanlar, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabilirler. Sizin de SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvurmanız hâlinde annenizden de size yetim maaşı bağlanacaktır. Hemen hatırlatalım evlenirseniz maaşlarınız kesilir.
  Kadroya geçebilir miyiz?
  “İsa Bey 2005 yılı sonu ile 2011 yılı sonu taşeron firmada çalıştım. 2014 yılında 22 kişiyi işten attılar. Hep beraber mahkemeye verdik. Dava hâlâ devam ediyor. Taşeronların kadro alması ile benim de yararlanma şansım var mı?” Metin Özgan
  Sayın Özgan, mevcut düzenlemede kadroya geçmek için 04/12/2017 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin devam ediyor olması gerekmektedir. Sizin sözleşmeniz bu tarihten çok önce sonlandırıldığından KHK kadrosundan faydalanamazsınız. Ancak mahkeme muvazaa kararı verirse mahkeme kararı ile kadro almanız ihtimal dâhilindedir.
  Ne zaman emekli olurum?
  Sayın İbrahim Üner, vermiş olduğunuz bilgilere göre sigortalılık süreniz ve priminiz emeklilik için yeterli bulunmaktadır. Ancak yaşınızın dolacağı 23.09.2021 tarihinde Bağ-Kur’dan emekli olabileceksiniz.
             ***
  Sayın Erkan Taner, giriş tarihiniz 02.04.2000 olduğundan ancak 7000 gün sigorta primi ve 60 yaşını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. 2002-2003 tarihleri arasında yapmış olduğunuz askerliği borçlansanız bile emeklilik yaşınızı aşağıya düşürmeyecektir.
  İsa Karakaş / Türkiye Gazetesi


    10 Oca 2018, 12:14, Yazar: , Kategori: Genel


 • Yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir