• SSK ve Vergi Mevzuatında Son Konular

 • Gündem


 • Asgari Ücretlinin Maaşı Bu Yıl Da Düşecek


  Değerli okurlar, bugün asgari ücretle çalışanların bu yıl alacakları net maaşları düşecek mi, hangi ay düşecek ve ne kadar düşecek sorularına cevaplar arayıp sizlerden gelen sosyal güvenliğe dair diğer sorulara cevaplar vereceğim.

  2016 yılında ilk defa Milli Gazete’de gündeme getirmiş olduğumuz asgari ücretle çalışanların maaşlarının vergi diliminden dolayı düşeceğini haber yapıp ısrarlı takip sonucunda hükümetin yılsonunda yapmış olduğu düzenleme ile bu maaş düşüşüne engel olmuştuk. Ancak 2017 yılında da aynı sorun tekrar yaşandı ve Aralık ayında yapılan düzenleme ile asgari ücretlinin düşen maaşları Kasım ve Aralık aylarında bordrolarına ilave edilerek ödendi. 2017 yılında yine köşemizde asgari ücret pazarlığında bu konunun da gündeme getirilmesini ve artık bu işe kalıcı bir çözüm için düzenleme yapılmasını beklediğimizi yazmıştık. Ancak açıklanan asgari ücret rakamlarının ardından vergi dilimlerinden dolayı düşen maaşlar için herhangi bir düzenleme yapılmadığından 2018 Eylül ayından itibaren yine asgari ücretlinin eline yaklaşık 87 TL civarı bir kesinti ile agi dâhil net 1.516 TL gibi bir ücret geçecek. Buradan sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere sayın Başbakan, sayın Maliye Bakanı ve sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından Eylül ayı gelmeden daha şimdiden düşen maaşlara kalıcı bir çözüm bulunarak asgari ücretten az maaş almalarının önüne geçilmesini istiyor ve bu konuda atılacak her olumlu ve olumsuz adımı siz okuyucularımızla paylaşıp yapılan değişiklikte sizleri bilgilendireceğiz.

   

  ENGELLİ EMEKLİLİK

  ENDER ERGİN

  1980 doğumluyum ve yüzde 45 engelliyim. 1 Mayıs 2002 sigorta girişim olup 3328 gün sigorta primim var. Vergi indiriminden yararlanıp emekli olma imkanım varmış, fakat kimseden net bir bilgi edinemedim. İzlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  Ender bey, engelli emekli olabilmek için öncelikle %40 ve üzeri oranda vergi indirim belgesi almanız şart bunun için izlemeniz gereken yol işyerinden çalıştığınıza dair bir dilekçe ile ilinizdeki gelir idaresi müdürlüğüne müracaat edip eğitim araştırma hastanesine randevu alıp oradaki tahlil ve tetkiklerden sonra heyetin vereceği rapor özürlü sağlık kurulunca değerlendirilip çalıştığınız işyerinize sonuç tebliğ edilecektir. Sonuç %40 ve59 oranında ise 1 Mayıs 2002 sigorta başlangıcınızla yaş şartı olmadan 19 yıl 4240 günü tamamladığınızda emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

  BAYANLARIN BAĞKUR’DAN EMEKLİLİĞİ

  ALİ GÜNEREN

  18.03.1972 doğumlu, 01.09.1992 sigorta başlangıcı olan ve 02.06.2003 tarihine kadar 2826 prim günü olan, 2014 ve 2017 yılları arasında 1245 gün isteğe bağlı Bağkur primi yatırılmış bir bayan; isteğe bağlı Bağkur olarak prim yatırmaya devam etse emeklilik şartları ne olur?

  Ali bey, 4-b’den (Bağkur) emeklilik tarihi hesaplayabilmemiz için 01.06.2002 tarihine kadar ödenmiş gün sayısını belirtmeniz gerekiyor. Sizin verdiğiniz bilgilere göre emeklilik yaşı yaklaşık olarak 51-52 yaşlarına denk geliyor ve toplamda 7200 gün prim ödenmesi gerekiyor. Ancak 4-b’den sonra 1260 gün 4-a’ya (SSK) prim ödemesi halinde bayan 49 yaş 5600 gün şartlarını tamamladığında emekli olabilir.

  YURTDIŞI SÜRELERİ İLE EMEKLİLİK

  TÜLAY DEMİR

  52 yaşındayım, Fransa’da yaşıyorum. 3 çocuk annesiyim. Bugüne kadar hiçbir kamu, kurum ve kuruluşlarda görev yapmadım. Türkiye’de emekli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim?

  Tülay hanım, Türkiye’den borçlanma ile emekli olmak için öncelikle Türkiye’ye geldiğinizde bir işyerinde 1-2 hafta fiili çalışma yaparak bir işyerinde sigortalı olmanızı öneririm 4-a’lı (SSK) olarak doğru bir şekilde borçlanma yaparsanız daha az para yatırıp daha yüksek emekli aylığı alabilirsiniz. Tam doğum tarihiniz yurtdışında ilk çalışmaya başladığınız tarihleri ve ikamet tarihinizi bildirirseniz kaç yaşında kaç yıl prim ödeyerek emekli olacağınızı belirtirim.

  Mustafa İşcan / Milli Gazete    17 Oca 2018, 11:57, Yazar: , Kategori: Genel


 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir